Zawsze przygotowany – zrób plan.

 

A jeśli dziś przyjdzie kataklizm – potężna burza, trzęsienie ziemi, powódź, śnieżyca? Myślałeś co wtedy zrobisz? Czy jesteś przygotowany?

Residential streets are submerged after a river overflowed in Kumamoto

źródło: guardian.co.uk

Zagadnienia związane z przygotowywanie siebie i rodziny na wypadek różnych niebezpiecznych zdarzeń stają się coraz bardziej popularne. Tzw. prepping jest bardzo mocno rozwinięty m. in. w Stanach Zjednoczonych. Tam też różne instytucje takie jak np. FEMA udzielają porad jak przygotować się na wypadek zdarzeń nagłych i jak zachowywać się w trakcie ich trwania. Postaramy się przedstawić Wam część tych zaleceń. Wiele z nich można bezpośrednio przenieść na polskie warunki.

Zacznijmy od podstaw.

Zrób plan.

W wypadku poważnej katastrofy lub kataklizmu bardzo mało prawdopodobna jest sytuacja, w której służby ratunkowe będą w stanie udzielić natychmiastowej pomocy wszystkim potrzebującym. Istotnym więc staje się przygotowanie siebie i swojej rodziny w taki sposób aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Plan powinien zakładać przetrwanie 72 godzin bez pomocy z zewnątrz.

Aby stworzyć taki plan należy podjąć między innymi poniższe działania:

  • Wyznaczyć osobę kontaktową spoza naszego obszaru zamieszkania. Powinniśmy wyznaczyć osobę, która przebywa na tyle daleko od nas, że jest bardzo mało prawdopodobne, że ucierpi w razie nagłego zdarzenia w naszym rejonie. Powinniśmy podać tej osobie dane kontaktowe do osób, które chcemy informować o swojej sytuacji. Poinformujmy też rodzinę aby w razie sytuacji kryzysowej kontaktowała się z tą właśnie osobą.

  • Zrobić kserokopie najważniejszych dokumentów i przechowywać je poza miejscem zamieszkania. Najlepiej w bezpiecznej skrzynce depozytowej lub u kogoś, komu całkowicie ufamy. Dokumenty warte skopiowania to dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, akty notarialne, umowy ubezpieczeniowe, odpisy akt stanu cywilnego itp.

  • Zrobić inwentaryzację cennych rzeczy które posiadamy. Najlepiej na piśmie i fotograficznie. Przechowujmy to razem z cennymi dokumentami.

  • Wykonać plan dla rodziny. Zaangażować wszystkich członków rodziny w przygotowania.

  • Przystosować swój dom tak aby był bezpiecznym.

  • Przygotować awaryjny zestaw sprzętu, wody i pożywienia.  Zaplanować zapasy dla siebie i rodziny na co najmniej 3 dni sytuacji kryzysowej.

  • Wziąć pod uwagę szczególne potrzeby Twoich najbliższych – dzieci, osób starszych czy niepełnosprawnych. Pamiętać też o zwierzętach jeśli je posiadamy.

Każde z powyższych działań będziemy rozkładać na części pierwsze. Odwiedzajcie naszego bloga aby być na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *